Karma dla szczeniaków – czy harmonogram karmienia to dobry pomysł?

Ustalenie harmonogramu karmienia szczeniąt przyniesie korzyści Tobie i Twojemu nowemu zwierzakowi przez wiele miesięcy, a nawet lat. Nie tylko pomoże Ci śledzić, ile i jak często jedzą, ale może nawet pomóc uniknąć wybrednego jedzenia i innych potencjalnych zachowań problemowych.W szczególności to, ile musisz nakarmić szczeniaka, będzie zależeć od jego wieku, rasy, wagi i oczywiście od tego jaka będzie karma dla szczeniaków, którą wybierzesz. 

Dlaczego harmonogram karmienia dla szczeniaków jest wart Twojej uwagi?

Możesz się zastanawiać, czy rzeczywiście potrzebujesz harmonogramu karmienia szczeniąt, a odpowiedź w większości przypadków brzmi tak. Psy (i szczenięta) są stworzeniami z przyzwyczajeniami i pomaganie im w ustaleniu rutyny w ich karmieniu (i ogólnie we wszystkich aspektach ich życia) pomoże im stać się bardziej konsekwentnymi w zachowaniu, a nawet doborze samej karmy dla szczeniaków. To z kolei sprawi, że nauka związana z wyprowadzeniem psa też będzie znacznie łatwiejsza i szybsza!  

Chociaż każdy szczeniak jest inny, a każda karma dla szczeniaków też może być różna – pomocne może być zapoznanie się z ogólnym harmonogramem karmienia w zależności od wieku psa. Wytyczne zmieniają się wraz z wiekiem, ponieważ wraz ze starzeniem się szczeniaka będziesz go rzadziej karmić, tej karmy dla szczeniaków z czasem będzie potrzebować coraz mniej, a później trzeba będzie zamienić ją na pokarm dla zwierząt dorosłych. Sprawdźmy więc przykładowy harmonogram 8 tygodniowych szczeniąt. 

Karma dla kilkutygodniowych szczeniaków – jaka i jak często?

Po odstawieniu szczeniaka od mleka matki (około 8 tygodnia) możesz zacząć karmić go miękkimi pokarmami, takimi jak karma dla szczeniaków w puszkach. Nie będziesz chciał karmić swojego szczeniaka twardym pokarmem, dopóki nie będzie miał co najmniej 9-10 tygodni. Jeśli jednak zamiast typowej karmy dla szczeniaków zdecydujesz się użyć twardych pokarmów, pamiętaj, aby zmiękczyć je odrobiną wody. 

Na tak młodym etapie życia szczenięta rosną jak szalone! Na tym wczesnym etapie ich życia będziesz chciał podawać karmę dla szczeniaków 3-4 razy dziennie. Te maleńkie szczenięta mają tak samo małe żołądki, więc mniejsze posiłki w ciągu dnia pomogą ich małym organizmom optymalnie strawić jedzenie. Odpowiednio dobrany harmonogram nie tylko pomoże w stworzeniu rutyny żywieniowej, ale pomoże Ci również pracować nad charakterem pieska. Jak wspomniano powyżej, 8-tygodniowe szczenięta powinny jeść od 3-4 razy dziennie. Mogą trzymać się tego samego harmonogramu, dopóki nie osiągną wieku około 3 miesięcy.