Najniebezpieczniejsze pająki świata

Mówi się, że najbardziej jadowite pająki to te najbrzydsze lub największe, ale to nieprawda. Niektóre mogą być niewielkich rozmiarów… A co do ich urody, to zależy od każdej osoby. To, co możemy stwierdzić na pewno i obiektywnie, to które z nich mogą wstrzykiwać substancje bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia:

1. Brazylijski pająk wędrowny (Phoneutria nigriventer)

Według badań jest najbardziej toksycznym pająkiem na świecie. Jakby tego było mało, ma imponujący wygląd – jest tak duży jak dłoń – i ma dość agresywną osobowość. Ma dwa duże oczy z przodu i dwa mniejsze po bokach. Jego ciało i nogi pokryte są włosami. Żyje w peruwiańskich i brazylijskich dżunglach, zwłaszcza na plantacjach bananów. Jeśli ugryzie osobę, doświadcza ona utraty kontroli nad mięśniami, trudności w oddychaniu i śmierci przez uduszenie w ciągu kilku godzin, jeśli nie jest leczona na czas.

2. Pająk skrzypek

Znany również jako „pająk narożny”, ponieważ ukrywa się w trudno dostępnych miejscach. Pochodzi z Ameryki Południowej i jest uważany za najgroźniejszy ze swojego rodzaju – Loxosceles – ponieważ jego ukąszenie może spowodować śmierć. Jad, który wstrzykuje, powoduje śmierć otaczających tkanek (nekrozę), która jest śmiertelna, jeśli nie jest kontrolowana. Pająk skrzypek ma około 30 milimetrów długości z rozłożonymi nogami, jest koloru brązowego z czarną linią na tułowiu, przypominającą instrument muzyczny. Jest nocny i ma tendencję do zwiększania swojej aktywności w czasie upałów.

3. Czarna wdowa (Latrodectus mactans)

Kolejny z najbardziej jadowitych istniejących pająków i jeden z najbardziej znanych, tak bardzo, że istnieją postacie, filmy, grupy muzyczne i programy telewizyjne o tej nazwie. Zostały ochrzczone czarnymi wdowami z powodu zwyczaju samicy, która po rozmnożeniu zjada samca. Pająk ten powoduje ukąszenie, które choć nie jest śmiertelne dla człowieka, to ze względu na swoje rozmiary może być dość szkodliwe. Jego gruczoły jadowe są dość duże w porównaniu do jego ciała. Ponadto ugryzienie samicy jest trzykrotnie silniejsze od ugryzienia samca. Czy zastanawiałeś/ zastanawiałaś się kiedyś, czy pająk może być zwierzęciem domowym? Odpowiedź w linku.

4. Pająk lejkowiec (Atrax robustus)

Ten pająk, pochodzący z Australii, jest bardzo duży (około siedmiu centymetrów u samic i pięciu centymetrów u samców). Jest również bardzo niebezpieczny, ponieważ posiada duże worki jadowe „w gotowości” do użycia w razie potrzeby Ciało jest czarne z błyszczącymi, pokrytymi włosami nogami, widoczne są kły i pazury. Zazwyczaj żyje pod kamieniami i zwalonym drewnem, więc preferuje wilgotne, ciemne miejsca. Swoim ugryzieniem może zabić dzieci i w tym przypadku samiec jest bardziej śmiertelny niż samica.

5. Pająk myszy (Missulena spp.)

Pochodzący z Australii pająk myszy jest jednym z największych i najbardziej jadowitych znanych pajęczaków. Rzadko jednak atakuje ludzi, a nawet jeśli ugryzie, może nie wstrzykiwać toksyn. Z tego powodu uważany jest za mniej niebezpieczny okaz.