Fakty o tygrysach, o których prawdopodobnie nie zdawałeś sobie sprawy

Tygrysy stosują różne strategie polowania

Niewątpliwie jedną z największych ciekawostek dotyczących tygrysów są stosowane przez nie techniki polowania, które są specyficzne i charakterystyczne dla tego gatunku. Zazwyczaj nie ścigają ofiar na duże odległości, polują z zasadzki, ponieważ są bardzo ciche, ostrożne, dobrze się kamuflują i w razie potrzeby potrafią trzymać się bardzo blisko ziemi. Ponadto, ponieważ są to zwierzęta samotnicze i terytorialne, nie polują w grupach, lecz pojedynczo. Gdy ofiara jest mniejsza, powalają ją swoim ciałem i natychmiast gryzą w kark, przerywając rdzeń kręgowy zwierzęcia. Większe osobniki gryzą w gardło, aby ucisnąć tchawicę i udusić zwierzę, co ogranicza do minimum możliwość kontrataku ofiary.

Tygrysy są doskonałymi pływakami

Zwykliśmy uważać, że wszystkie koty nie lubią wody i unikają jej za wszelką cenę, jednak w przypadku tygrysów jest inaczej. Dlatego jednym z najbardziej interesujących faktów na temat tygrysów jest to, że lubią one wodę. Dlatego na przykład rzeka nie jest żadną przeszkodą, jeśli chcą się przenieść w jakieś konkretne miejsce. Koty te potrafią bez problemu nurkować i przepłynąć do około 30 km.

Tygrys może wykonywać skoki na odległość do 10 metrów

Tygrys może skakać na wysokość 4-5 metrów, jednak, choć jest to rzadsze, może również skakać na odległość około 10 metrów. Z drugiej strony, tygrysy nieczęsto się wspinają, ale są do tego zdolne. Zwłaszcza gdy gonią za zdobyczą, potrafią z dużą zręcznością wspinać się na drzewa. Czy wiesz, że w Polsce można zobaczyć tygrysy na własne oczy w poznańskim zoo? Dowiedz się więcej tutaj: www.halopoznan.pl

Tygrysy mają kilka sposobów komunikowania się

Tygrysy komunikują się za pomocą trzech środków: węchu, wzroku i dźwięku. Pierwsza polega na wytwarzaniu substancji piżmowej, która jest łączona z moczem i rozpylana w różnych miejscach ich terytorium. Druga polega na robieniu pazurami śladów na skałach i drzewach, a także na pozostawianych przez nie tropach. A po trzecie, poprzez wydawanie dźwięków, takich jak ryki, które ostrzegają o ich sile i wielkości, lub jęki, które wskazują na uległość.

Tygrysy odbierają zapachy w bardzo szczególny sposób

Tygrysy, podobnie jak inne zwierzęta, takie jak koty domowe, wykonują charakterystyczny wyraz twarzy związany z odbieraniem zapachów, podczas którego zwierzęta te wystawiają język ponad siekacze, marszczą nos i pokazują górne kły. Wszystko wskazuje na to, że wyrażenie to pojawia się, gdy wyczują ślad innego tygrysa, mocz, samicę w rui lub młode tygrysa.

Tygrysy mogą żyć w różnych środowiskach

W przeszłości tygrysy występowały głównie na obszarach o suchym i zimnym klimacie, ale obecnie są rozmieszczone głównie w lasach. Są jednak w stanie zróżnicować się w różnych typach siedlisk, od miejsc położonych na wysokości prawie 4000 m n.p.m. do tych, w których temperatura spada do -40°C. Aby tygrys mógł się rozwijać, musi mieć dostęp do roślinności, wody i wystarczającej ilości pożywienia.