Ciekawostki na temat szerszeni

Co jakiś czas w wiadomościach pojawiają się wydarzenia z udziałem szerszeni, takie jak plaga szerszeni atakująca ludzi, ale czy wiesz, że szerszenie to nie tylko maszyny do zabijania? Oto 5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o szerszeniach.

1. Łagodne olbrzymy

Niewiele osób wie, że szerszenie są znacznie mniej agresywne niż ich kuzyni, osy. Jak większość owadów budujących gniazda, szerszenie atakują w obronie swojej kolonii tylko wtedy, gdy czują się zagrożone, tzn. gdy ktoś lub coś podejdzie zbyt blisko gniazda (promień wynosi zwykle około 2 – 3 metrów). Wtedy szerszenie mogą być naprawdę groźne i pojawiają się newsy, takie jak ten: Szerszenie prawie zabiły mieszkańca Czarnej

2. Szerszenie to tak naprawdę osy

Czy wiesz, że szerszenie to podgatunek osy? Szerszenie są odmianą os społecznych, które żyją w bardzo dużych i dobrze zorganizowanych koloniach. Główną różnicą między osami a szerszeniami jest ich wielkość. Szerszenie są stosunkowo większe niż osy, dlatego też budzą taki strach, choć jak wspomniano wyżej są zazwyczaj dość płochliwe. W przeciwieństwie do os, które są żółto-czarne, szerszenie są bardziej pomarańczowo-czerwonawe i czarne, w zależności od gatunku.

3. Mit: szerszenie budują swoje gniazda pod ziemią

Gdzie więc szerszenie budują swoje gniazda? Zależy to od gatunku. Szerszenie zazwyczaj lubią budować gniazda w wysokich obiektach, takich jak: strychy, wierzchołki drzew. pod dachami, szopy, dziuple drzew.

4. Naturalni kontrolerzy szkodników

Podobnie jak osy (co nie jest zaskakujące, ponieważ pochodzą one z tej samej rodziny) szerszenie spożywają szkodniki, które występują w przyrodzie. Mają słabość do mszyc, co z pewnością pomaga pozbyć się ich zarówno w ogrodach, jak i w środowisku rolniczym.

Co jedzą szerszenie? Szerszenie są znane z diety bogatej w cukry i białka, m.in.

Cukier – podobnie jak osy, szerszenie mają słabość do słodkich rzeczy i natychmiast rzucają się na słodycze lub słodzone napoje.
Soki – tak, szerszenie uwielbiają soki! Często można je spotkać używające swoich żuchw do wydobywania cennych substancji z wnętrza drzew.
Białko – ze względu na swój ostry kształt, szerszenie są jednymi z najzacieklejszych drapieżników w świecie owadów – żaden owad nie jest dla nich zbyt duży, by na niego zapolować.

5. Szerszenie kochają pszczoły!

Pszczoły są jedną z ulubionych rzeczy szerszeni, nie tylko dlatego, że są doskonałym źródłem białka dla ich przyszłych królowych, ale produkują słodki, złoty cud, który szerszenie uwielbiają – miód! Szerszenie, które są prawie 20 razy większe od pszczół, potrzebują tylko niewielkiej liczby szerszeni, aby zniszczyć całą kolonię pszczół. Ich ostry kształt i siła sprawiają, że jeden szerszeń może zabić do 40 pszczół w ciągu minuty.