Dlaczego psy preferują daną osobę?

Na pewno nieraz słyszałeś lub mówiłeś: „mój pies słucha tylko mnie”, „jestem ulubieńcem mojego psa” lub „mój pies kocha mojego partnera bardziej niż mnie”, ale czy psy naprawdę kochają jedną osobę bardziej niż drugą? Debata na temat zdolności emocjonalnych i poznawczych psów trwa od wielu lat i choć są tacy, którzy uważają, że psy nie potrafią odczuwać uczuć ani nawiązywać przyjaźni, dziś wiemy, że są to zwierzęta niezwykle złożone, o wystarczających zdolnościach do nawiązywania różnego rodzaju relacji z różnymi osobami, niezależnie od ich gatunku.

Czy psy mają ulubioną osobę?

Psy są zwierzętami bardzo towarzyskimi i jako takie wolą żyć w grupie, albo w towarzystwie innych psów, albo w rodzinie ludzkiej. Podobnie jak my, psy są w stanie nawiązać inną relację z każdą z osób, z którymi żyją lub z którymi mają bliski i częsty kontakt, co z antropocentrycznego punktu widzenia można by interpretować w ten sposób, że wybierają jedną lub kilka osób jako swoich „ulubieńców”, nawiązując z nimi silniejszą więź lub przywiązanie niż z pozostałymi osobami z otoczenia. Jeszcze kilka lat temu uważano, że psy po prostu kochają osobę, która je karmi lub częściej wyprowadza na spacery, ale dziś wiemy, że psy są bardzo złożonymi zwierzętami, zarówno pod względem poznawczym, jak i społecznym i emocjonalnym, i że na to uczucie preferencji składa się o wiele więcej czynników.

Kiedy mówimy, że dana osoba jest „ulubieńcem” swojego psa, zazwyczaj robimy to na podstawie szeregu zachowań wykazywanych przez psa, m.in:

  • Szybko wykonuje polecenia.
  • Podąża za Tobą w domu lub na ulicy, jeśli chodzi bez smyczy.
  • Nieustannie szuka kontaktu fizycznego.
  • Po pewnym czasie rozłąki wita Cię z wyjątkowym szczęściem.
  • Śpi i odpoczywa u twego boku.

Więcej ciekawostek na każdy temat znajdziesz w portalu: https://www.infoo.pl/

Dlaczego psy przywiązują się do człowieka?

Pojęcie przywiązania odnosi się do intensywnej więzi uczuciowej między dwiema osobami, niezależnie od ich gatunku. W tym sensie mamy tendencję do myślenia, że fakt, iż nasz pies jest do nas przywiązany, jest zawsze czymś pozytywnym i pożądanym. Należy jednak wiedzieć, że istnieją różne rodzaje przywiązania i że nie wszystkie są korzystne w związku, ponieważ niektóre z nich mają negatywne konsekwencje dla danej osoby. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego psy kochają jedną osobę bardziej niż drugą, lub raczej czują silniejsze przywiązanie, przyjrzymy się każdemu z typów:

Bezpieczne przywiązanie: Tak zwane bezpieczne przywiązanie to takie, które pies nawiązuje ze swoim opiekunem lub opiekunami, kiedy wychowują go oni w szacunku i empatii, zapewniają mu bezpieczeństwo, odpowiednio zaspokajają jego potrzeby gatunkowe i wspierają jego autonomię. W tego typu relacji zwierzę wie, że może w pełni ufać swoim towarzyszom, dobrowolnie z nimi współpracuje i aktywnie szuka ich wsparcia, gdy go potrzebuje, co jest niezbędne do zapewnienia mu dobrego samopoczucia. Jest to z pewnością ten rodzaj przywiązania, do którego powinieneś dążyć, gdy wprowadzasz nowego futrzanego członka do swojej rodziny, a pies z pewnością będzie wolał spędzać więcej czasu z osobą, która spełnia te wymagania.

Niepewne przywiązanie: Psy żyjące z ludźmi, którzy ignorują lub błędnie interpretują ich sygnały komunikacyjne, systematycznie je karzą, uniemożliwiają im rozwój zachowań typowych dla gatunku lub zachowują się w sposób nieprzewidywalny, mają tendencję do rozwijania niepewnego przywiązania do nich. W takim przypadku relacja między zwierzęciem a jego opiekunem lub opiekunami jest bardzo niestabilna i chociaż istnieje również więź uczuciowa, która może stać się bardzo silna, opiera się ona głównie na strachu i/lub lęku, co w wielu przypadkach prowadzi do patologicznego uzależnienia.