Zwierzęta zdolne do niezwykłych wyczynów fizycznych

Wśród zwierząt istnieją gatunki zdolne do wielkich wyczynów siłowych, nawet jeśli nie są one największe. Naukowcy opisali przypadki chrząszczy zdolnych do przenoszenia lub podnoszenia ładunków o masie kilkusetkrotnie przekraczającej ich wagę. Oto kilka niektórych z tych niezwykłych stworzeń.

Zielona anakonda

Anakonda zielona jest największym wężem na świecie. Samice, które są większe od samców, mają zwykle około 6 metrów długości, ale mogą być nawet dwa razy dłuższe.

Zwierzęta te znane są z tego, że prześladują i polują na swoje ofiary, najpierw chwytając je zębami, a następnie owijając wokół nich swoje długie ciała, aż do uduszenia lub spowodowania niewydolności krążenia z powodu siły, z jaką je ściskają. Maksymalna waga anakondy wynosi około 250 kg i jest ona w stanie obezwładnić zwierzę o masie od 14 do 50% swojej masy.

Orzeł harpii

Orzeł przedni jest jednym z największych gatunków ptaków na świecie. Należy do grupy ptaków szponiastych, więc jego dieta jest mięsożerna i chociaż może żywić się różnymi małymi zwierzętami, jego głównym przysmakiem jest leniwiec, który waży około 8 kilogramów i którego potrafi schwytać i podnieść za pomocą potężnych pazurów. To niewątpliwie czyni go jednym z najsilniejszych zwierząt na świecie.

Goryle

Goryle są największymi i najcięższymi ssakami naczelnymi, a ponadto są inteligentne. Szczególnie silne są samce. Zwierzęta te mogą ważyć od 150 do 180 kg i mają średnio 1,85 m wysokości. Samiec goryla tego typu może mieć siłę kilku ludzi, będąc w stanie podnieść około 800 kg wagi. Te cechy niewątpliwie czynią go jednym z najsilniejszych zwierząt na świecie.

Chrząszcz Herkules

Chrząszcz Herkules jest jednym z największych owadów na naszej planecie i nie może zostać pominięty w naszym zestawieniu najsilniejszych zwierząt, ponieważ, choć nie dorównuje powyższym zwierzętom, jest w stanie podnieść bardzo duży ciężar w stosunku do swoich rozmiarów. Może on podnieść równowartość około 100-krotnej masy własnego ciała.

Żuk gnojowy

Przez długi czas chrząszcz Herkules zajmował uprzywilejowane miejsce wśród najsilniejszych zwierząt świata. Jednak inny gatunek, znany jako chrząszcz gnojowy, zdetronizował go, ponieważ udowodniono, że ten ostatni potrafi podnieść ciężar nieco ponad 1000 razy większy niż masa jego ciała, co czyni go wyjątkowym zwierzęciem. Podając za źródło stronę halokatowice.pl, żuka gnojowego z łatwością można spotkać w Polsce.

Mrówki tnące liście

Jeśli myślimy o najsilniejszym zwierzęciu na świecie w stosunku do jego wielkości, to mrówki są niewątpliwie doskonałymi kandydatami. Istnieje kilka gatunków tych owadów – Atta i Acromyrmex. Ich osobliwością jest ścinanie liści i kwiatów, które zabierają do swojego gniazda, aby hodować grzyby, którymi się żywią. Dlaczego znalazły się one na naszej liście najsilniejszych zwierząt? Okazuje się, że są one w stanie unieść około 20-krotność własnej wagi, co czynią podczas transportu zebranego materiału roślinnego.