Jak chronić konie przed owadami?

Problem owadów

Rosnące temperatury, czas kwitnienia – a więc okres od wiosny do jesieni – oznacza wzmożoną aktywność owadów. Dobrze to znamy z letnich wieczorów, kiedy przyjemną atmosferę co chwilę przerywa bzyczenie komara bądź też z popołudniowych pikników, które jak magnes przyciągają osy i mrówki. Komary, muchy, gzy, meszki, osy czy kleszcze naprzykrzają się jednak nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Nie omija to koni – nasze ulubione zwierzęta także narażone są na ukąszenia, ugryzienia i użądlenia.

Ochrona konia przed owadami

Zwierzęta korzystające w ciepłym sezonie z pastwisk i padoków są szczególnie narażone na nieprzyjemny kontakt z owadami. Jeżeli pojawi się jedno ugryzienie, możemy złagodzić swędzenie lub pieczenie przykładając lód. W zależności od rodzaju ukąszenia, możemy też spróbować przemyć miejsce roztworem z soli, octu lub soku z cytryny albo po prostu delikatnie umyć zwierzę łagodnym szamponem. Jeśli jednak problem jest na tyle duży, że żaden z domowych sposobów nie działa – sięgnij po spray, żel lub suplement skutecznie odstraszający owady.

Aerozole na owady dla koni

Jednym z podstawowych produktów odstraszających owady dla koni jest spray zawierający odpowiednią formułę. Niektóre „pryskacze” mające w składzie intensywnie działające substancje cechują się wyjątkową bezwzględnością dla owadów. Inne, dzięki użyciu naturalnych składników szczególnie dbają o wrażliwą skórę konia. Wśród szerokiej gamy dostępnych aerozoli znajdziesz zarówno preparaty odstraszające owady kompleksowo, jak i środki nakierowane na konkretne typy owadów.

Żele, balsamy, maści i szampony na owady dla koni

Kolejna gama produktów to preparaty stosowane bezpośrednio na skórę. Żele, balsamy czy maści mogą być stosowane zamiast aerozoli odstraszających insekty, bądź też jako preparat łagodzący objawy ukąszenia. Żele i balsamy mają za zadanie wyciszyć uczucie swędzenia, a także zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Delikatne szampony na owady również mogą mieć dwojakie działanie – redukujące zainteresowanie owadów koniem, a także łagodzące swędzenie.

Suplementy odstraszające owady dla koni

Skutecznym i naturalnym sposobem jest podanie zwierzęciu wraz z paszą składnika odstraszającego owady. Rewelacyjnie sprawdza się tutaj czosnek. Powszechnie znany jest jego dobroczynny wpływ na cały organizm – podnosi odporność, ma działanie antyseptyczne, a także… zmienia zapach ciała w taki sposób, że odstręcza ono owady.

Gdzie kupić środki chroniące przed owadami?

Choć środków odstraszających owady jest na rynku wiele, warto pamiętać, liczy się zarówno skuteczność w walce z insektami, jak i wrażliwość delikatnej skóry zwierzęcia. Wybieraj przetestowanych, sprawdzonych producentów i uważnie czytaj składy. Albo zaufaj komuś, kto już zrobił to dla Ciebie – First Horse on the Moon (https://firsthorseonthemoon.com/) to renomowana firma stworzona z miłości do koni.