W jaki sposób dbać o królika?

Trzeba pamiętać o tym, że króliki obowiązkowo muszą odwiedzać weterynarza przynajmniej dwa razy w roku. Są słodkie i puszyste i aby były zdrowe i szczęśliwe, nie wystarczy sama czułość.

W taki oto sposób powinniśmy zadbać o te zwierzęta:

1). Towarzyskość – należy wiedzieć, że króliki potrzebują przyjaciół, którzy mówią tym samym językiem. My jako ludzie, mimo najszczerszych chęci, nie damy rady ich zastąpić. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretnego towarzysza dla naszego pupila, upewnijmy się, że jest wysterylizowany. Żeby później nie okazało się, że będziemy mieli powiększenie rodzinki.

2). Duży wygodny domek – należy wiedzieć, że wybieg musi być przestronny, aby królik mógł w nim swobodnie biegać. Domek powinien być na tyle wysoki, żeby zwierzątko, stojąc na tylnych łapach, nie było w stanie dotknąć uszami sufitu. Klatki z pupilem nie zostawiajmy nigdy na słońcu lub chłodzie na cały dzień. Królik powinien być w stanie sam ukryć się w cieniu, jeśli jest mu za gorąco, lub znaleźć w kojcu ciepłe schronienie, kiedy marznie.

3). Zawsze świeża woda – w zasadzie nikt nie chciałby pić brudnego napoju, który stał na słońcu przez kilka dni czasu. Nasz królik na pewni nie tknie takiej wody. Musimy więc mu (obowiązkowo) zapewniać czystą wodę, nawet dwa, trzy razy dziennie. I to nie jest żaden wymysł, ale konieczność. Poza tym nie zapomnijmy, aby także miseczkę na wodę myć każdego dnia. Natomiast miseczkę z jedzeniem trzeba czyścić po każdym posiłku. Bowiem inaczej będą się w nich mnożyć baterie, które są niebezpieczne dla jego zdrowia.

4). Wrodzony instynkt – pamiętajmy o tym, że w naturalnym środowisku nasz królik będzie biegał skakał, kopał, aby znaleźć jedzenie. Widząc jednak, że go karmimy, wie, że nie musi się starać, ponieważ i tak przecież dostanie coś na ząb. Dla jego dobra pozwólmy mu więc polować na jedzenie, możemy je ukryć na przykład w pustej rolce po papierze toaletowym. Dzięki temu sprawimy, że będzie praktycznie działał i przez to go uszczęśliwimy, poczuje się wręcz niemal jak na wolności.

5). Bardzo szybkie trawienie – należy podkreślić, że królik może się załatwiać nawet aż 300 razy dziennie. Więc jeżeli nie będziemy często zmieniać ściółki i usuwać bobków, wtedy stwarzamy zagrożenie dla zdrowia futrzaka. Istotne jest dokładne czyszczenie klatki. Ściółka nie może pylić, powinna być dobrze wysuszona. Warto też wiedzieć, że tzw. cekotrofy, czyli kał nocny, króliki zjadają. I to jest normalne. Zawierają one bowiem cenne substancje odżywcze i witaminy. Kiedy natomiast króliczek miewa biegunki, na przykład z powodu przekarmienia, upewnijmy się wieczorem, czy jego kuperek jest czysty. Fekalia mogą bowiem utknąć w futerku naszej pociechy, co między innymi niestety powoduje groźne zapalenie skóry.

6). Idealna dieta – należy wiedzieć, że dobrej jakości sianko to podstawa menu futrzaka. Działa jak miotełka w jego jelitach. Po za tym dostarcza mu cały zestaw niezbędnych mikroelementów, włókien, witamin oraz pomaga ścierać zęby. Dzienna porcja to garstka wielkości króliczka. W jego diecie nie może także zabraknąć naci selera, banana, marchwi, jabłka czy liści rzodkiewki. I możemy przekarmiać królika. Istotna uwaga: pamiętajmy o tym, że marchewki jednak nie powinny być podstawą diety królika – zawierają bowiem dużo cukru.