Jak przygotować się do opieki nad świnką morską?

Świnki morskie to bardzo popularne zwierzęta domowe. Jednak przyszli właściciele muszą odpowiednio przygotować się do opieki nad tymi zwierzątkami. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, że świnki to zwierzęta stadne. Dlatego właśnie powinniśmy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Dzięki temu zapewnimy godne warunki naszym małym pupilom, a jednocześnie nie dopuścimy do rozmarzania. Przed przyjazdem świnek do domu musimy zakupić wyprawkę, która może kosztować około 200-300 złotych. Powinniśmy się także nastawić na comiesięczne koszty w wysokości około 100 złotych przy dwóch świnkach. Do tego musimy doliczyć kontrole u weterynarza, i uzbiera się spora suma. Dlatego ważne jest, żeby przed kupnem lub adopcją świnek zaznajomić się ze wszystkimi kosztami. Świnki możemy kupić w hodowli lub sklepie zoologicznym, albo adoptować.

Jak powinna wyglądać wyprawka dla świnek?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest klatka. To właśnie w niej nasze gryzonie będą spędzać większą część dnia. Dla dwóch świnek minimalne wymiary klatki to 100 centymetrów długości i 50 centymetrów szerokości. W sklepach znajdziemy również klatki o długości 120 lub 160 centymetrów, dlatego jeśli mamy taką możliwość to najlepiej wybrać większą klatkę. Koszt klatki to około 150-250 złotych. Dobrym rozwiązaniem może być także kojec, np. taki dla królika, który zagwarantuje naszym świnkom więcej miejsca. Jest to dobry wybór szczególnie dla osób, które chciałyby mieć większą ilość świnek. Klatka powinna być duża, ale nie może być piętrowa.

Oprócz klatki musimy także kupić jej wyposażenie. Świnki ciężko jest nauczyć załatwiania się do kuwety. Dlatego nie warto kupować kuwety do klatki. Lepszym rozwiązaniem będzie wysypanie żwirku w całej klatce. Ważnym elementem jest domek, a w przypadku dwóch świnek dwa domki. Dzięki temu stworzymy bezpieczne miejsce w klatce, w którym świnki będą mogły w spokoju odpoczywać. W klatce nie może zabraknąć paśnika na siano i misek. Jedna miska powinna być na suchy pokarm i zioła, a druga na świeże warzywa. Wodę najlepiej podawać w poidełku. W sklepach zoologicznych możemy także znaleźć wiele zabawek, hamaków i tuneli, które mogą umilić zwierzakom czas spędzany w klatce. Jednak nie możemy kupować świnkom kołowrotka, gdyż te zwierzęta mają zbyt słaby kręgosłup.

W wyprawce nie może zabraknąć odpowiedniego jedzenia. Podstawą żywienia świnek jest siano, które powinno być dostępne w paśniku cały czas. Siano pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej w jelitach. Powinniśmy podawać różne rodzaje siana tak, żeby odpowiednio zbilansować dietę. Kolejne ważne w diecie świnek są zioła. W sklepach dostaniemy gotowe mieszanki do codziennego stosowania i te, które możemy podawać rzadziej. Jako urozmaicenie możemy kupić zioła i kwiaty, lub suszone warzywa. Zęby świnek rosną przez całe życie, dlatego warto podawać gałązki drzew i korę. Kolejne w piramidzie żywieniowe świnek są świeże warzywa. Powinniśmy je podawać raz lub dwa dziennie. Najlepiej łączyć kilka gatunków w jednym posiłku. Owoce powinniśmy podawać w formie przysmaku raz w tygodniu. Mogą być pomocne w czasie oswajania świnek. Ostatnią rzeczą w żywieniu jest karma. Powinna być ona dobrej jakości, i nie może zawierać zbóż. Karma to tylko dodatek do ziół i świeżych warzyw. Dlatego na jedną świnkę podajemy jedną łyżkę granulatu na dobę. Najlepiej wybrać pokarm właśnie w formie granulatu. Dzięki temu mamy pewność, że dostarczymy świnkom odpowiednich składników odżywczych. Wybierając pokarm zwróćmy uwagę, żeby był on przeznaczony dla świnek morskich. Takie jedzenie będzie zawierać odpowiednią ilość witaminy C, której świnki nie wytwarzają same.

Jak opiekować się świnkami morskimi?

Po przybyciu do domu powinniśmy dać zwierzakom kilka dni, żeby przyzwyczaiły się do nowego lokum. dopiero po tym czasie możemy zacząć oswajanie. Świnki powinniśmy karmić dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. możemy także karmić trzy razy dziennie. Przykładowo rano i wieczorem podajemy pokarm i świeże warzywa,a po południu dajemy miskę pełną ziół. Dodatkowo regularnie musimy uzupełniać siano w paśniku. Codziennie powinniśmy wypuszczać świnki na wybieg, żeby mogły swobodnie pobiegać po pokoju. Dzięki temu w klatce będą spokojniejsze. W przypadku ras długowłosych musimy regularnie czesać sierść. Raz na 2-3 tygodnie musimy obcinać pazury gryzoniom.

1 komentarz w temacie “Jak przygotować się do opieki nad świnką morską?

Dodaj komentarz