Jak się przygotować do opieki nad szynszylami?

„Szynszyle zachwycają swoim wyglądem i mają miłe w dotyku futerko. Właśnie dlatego są coraz częściej wybierane jako zwierzątka domowe. Zaletą tych gryzoni jest to, że są stosunkowo proste w utrzymaniu. Cena szynszyli w standardowym kolorze to około 150 złotych, jednak na portalach z ogłoszeniami możemy znaleźć wiele tańszych ofert z amatorskich hodowli. Szynszyle występują w wielu odmianach barwnych, a ich cena jest zależna od rzadkości występowania danego koloru. Gryzonie te z reguły nie chorują, jeśli zagwarantujemy im odpowiednie warunki do życia. Koszt utrzymania dwóch szynszyli to około 100 złotych miesięcznie, w przypadku kiedy nie musimy udać się do weterynarza.

Czym karmić psa?

Co kupić przed pojawieniem się szynszyli w domu?

Szynszyle to zwierzęta stadne, dlatego powinniśmy mieć przynajmniej dwa osobniki tej samej płci. Wiele osób decyduje się nawet na większą ilość tych zwierząt, gdyż wtedy możemy obserwować ciekawe reakcje zachodzące między nimi. Klatka to podstawowa rzecz, bez której nie możemy kupić szynszyli. Kuweta powinna mieć wymiary minimum 70 na 40 centymetrów. Jest to wystarczające nawet w przypadku, gdy zdecydujemy się na stadko 3-4 osobników. W wyborze odpowiedniej klatki musimy się kierować przede wszystkim wysokością, która powinna wynosić minimum 80 centymetrów dla dwóch szynszyli. Na każdą kolejną powinniśmy dodać przynajmniej 20 centymetrów wysokości. W klatce nie może zabraknąć półek do skakania. Na dwie szynszyle powinno być przynajmniej 3 półki, jednak im więcej tym lepiej. Gotowe klatki z pełnym wyposażeniem kupimy za około 200-300 złotych. Możemy również samodzielnie zbudować lokum dla naszych gryzoni, a wtedy koszt takiej klatki będzie niższy. Samodzielna budowa daje nam również możliwość dopasowania odpowiednich wymiarów do ilości szynszyli. W klatce musi się znaleźć poidełko, paśnik na siano i miseczka na jedzenie. Dodatkowo raz dziennie powinniśmy wkładać do klatki basen z piaskiem do kąpieli. Nie może on stać tam cały czas, ponieważ wtedy szynszyle zaczęłyby się tam załatwiać. W klatce może się znaleźć kołowrotek, który powinien mieć 40 centymetrów średnicy. Przed zakupem szynszyli powinniśmy również zakupić odpowiedni pokarm.

Co jedzą szynszyle?

Szynszyle hodowlane żywią się głównie suszonym pokarmem, ze względu na ich delikatny układ trawienny. Dlatego też lepiej nie podawać świeżych warzyw i owoców. Ważnym elementem w diecie jest siano, które powinno stale znajdować się w paśniku. Podstawą żywienia szynszyli są suszone zioła i kwiaty, które możemy podawać dwa razy dziennie. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki ziół i kwiatów dla szynszyli. Możemy także samodzielnie łączyć różne gatunki ziół, co pozwoli na większe urozmaicenie diety. W każdym posiłku powinno się znaleźć minimum 7-8 gatunków różnych roślin. Do tego codziennie powinniśmy podawać korę, gałązki lub korzenie, które pomagają w ścieraniu zębów. Jako uzupełnienie diety możemy podawać łyżkę karmy na jedną szynszylę. Pokarm powinien być w formie granulatu i nie może zawierać tuczących i szkodliwych zbóż. Możemy także podawać suszone warzywa, które są chętnie jedzone przez wszystkie gryzonie. suszone owoce powinniśmy traktować jako przysmak, który można podać raz w tygodniu, gdyż szynszyle często chorują na cukrzycę. Możemy zapobiegać tej chorobie poprzez unikanie podawania owoców i zbóż. Dodatkowo musimy zapewnić naszym pupilom odpowiednią dawkę ruchu poza klatką.”